Reklama

Dookoła Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Polska nie bierze udziału w szczycie V4 w Izraelu

Odwołanie przez premiera Mateusza Morawieckiego wyjazdu na szczyt państw Grupy Wyszehradzkiej i Izraela, który został zaplanowany w Jerozolimie, było ważnym gestem. Miało pokazać stronie żydowskiej, że Polska nie zgadza się na kłamliwe wypowiedzi i sugestie obciążające nas współodpowiedzialnością za zagładę Żydów w czasie II wojny światowej.

Bezpośrednią przyczyną reakcji Morawieckiego były słowa premiera Izraela Beniamina Netanjahu w czasie konferencji bliskowschodniej w Warszawie o rzekomej współpracy Polaków z Niemcami mordującymi Żydów. Netanjahu mówił to w kontekście porozumienia Polski i Izraela, które ma kończyć spór o nowelizację ustawy o IPN. Strona izraelska w dementi utrzymuje, że Netanjahu został źle zacytowany przez izraelskie media i źle zrozumiany przez Polaków (ponoć nie mówił dziennikarzom o polskim narodzie ani państwie – informowała kancelaria premiera Izraela).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Do kolejnego skandalu na linii Izrael – Polska doszło w związku z wypowiedzią Israela Katza, nowego ministra spraw zagranicznych Izraela. Oskarżył on Polaków o kolaborację z Niemcami. Było to podczas programu wyborczego na antenie Channel 13 TV News – Israel. Katz poparł słowa premiera Netanjahu o Polakach „zabijających Żydów”. Przypomniał też skandaliczne słowa byłego premiera Izraela Icchaka Szamira, który powiedział: „Polacy antysemityzm wyssali z mlekiem matki”. Na słowa szefa izraelskiego MSZ zareagował ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski. Polski dyplomata uznał, że cytat z Szamira jest „haniebny”, a także „rasistowski”.

Wojciech Dudkiewicz

Jest sprawa

Sprawa zwrotu mienia obywatelom amerykańskim pochodzenia żydowskiego jest całkowicie uregulowana – zapewnił premier Mateusz Morawiecki. To jego reakcja na wystąpienie w czasie konferencji bliskowschodniej w Warszawie sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo, który wezwał polskie władze do uregulowania tej sprawy. Chodzi o mienie polskich Żydów, którzy nie pozostawili spadkobierców. Mienie to chciałyby przejąć amerykańskie organizacje żydowskie. Polska jest pod tym względem całkowicie bezpieczna – oświadczył premier Morawiecki i podkreślił, że oczekiwania, by Polska zadośćuczyniła za niemieckie zbrodnie, to wielkie nieporozumienie. – To my mamy prawo do żądania odszkodowań – powiedział. Wydaje się, że jeszcze nie raz usłyszymy o tej sprawie.

wd

Szansa dla pokoju

Reklama

Wystąpienie szefa dyplomacji USA, który wzywał nas do bezpodstawnego wypłacenia miliardów dolarów za bezspadkowe mienie polskich Żydów, a także wypowiedzi premiera Izraela, który obciążył nas za zbrodnie Niemców, zdominowały przekazy z konferencji bliskowschodniej w Warszawie. Tymczasem polskie władze wskazują, że miała ona ważny wymiar, a Polska zyskała nową rolę w polityce międzynarodowej. – Izrael, USA, państwa arabskie i UE usiadły przy jednym stole. Polska stała się krajem, który w polityce globalnej świadczy dobre miejsce do dyskusji. Zyskaliśmy zupełnie nową rolę w polityce międzynarodowej, której do tej pory nie odgrywaliśmy – mówi Krzysztof Szczerski, szef gabinetu Prezydenta RP.

Oby tak było.

wd

Mama 4 +

Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa o świadczeniu uzupełniającym, nazywanym „Mama 4 +”, przewiduje, że matki, które urodziły i wychowały przynajmniej czworo dzieci, będą miały prawo do minimalnej emerytury. To kolejny krok w prorodzinnej polityce rządów dobrej zmiany. Oddaje sprawiedliwość i zapewnia byt matkom wielodzietnych rodzin. O świadczenie będą się mogli ubiegać: matki, które osiągnęły wiek emerytalny – 60 lat, a także m.in. ojcowie, którzy wychowali co najmniej czworo dzieci w razie śmierci matki albo porzucenia przez nią dzieci – po osiągnięciu 65 lat. Świadczenie przysługiwać będzie w wysokości najniższej emerytury. Wnioski można składać od 1 marca br. Według szacunków, z nowych przepisów skorzysta ok. 65 tys. osób, które dziś nie mają prawa do emerytury lub renty, oraz 30 tys. osób, które pobierają świadczenia poniżej poziomu najniższej emerytury.

jk

Przekopywanie rozpoczęte

Ruszyła budowa przekopu Mierzei Wiślanej, łączącej Bałtyk z Zalewem Wiślanym. Urząd Morski w Gdyni, który jest inwestorem, mógł rozpocząć pracę po zezwoleniu na realizację inwestycji wojewody pomorskiego. Prace – wycinka drzew – rozpoczęto już teraz, bo muszą się one zakończyć przed okresem lęgowym ptaków. Kanał żeglugowy będzie miał 1,3 km długości i 5 m głębokości, co umożliwi pływanie nim jednostek morskich o zanurzeniu 4 m, długości do 100 m i szerokości do 20 m między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym i uniezależni Polskę od Rosji w tej sprawie. Będzie kosztować ok. miliarda złotych, a środki będą pochodzić z budżetu państwa.

wd

Śladami Lewego

Krzysztof Piątek, napastnik AC Milan, idzie śladami Roberta Lewandowskiego i strzela kolejne bramki, przesądzając o zwycięstwach swojej drużyny. Właśnie zdobył dwie efektowne bramki, po których Milan pokonał w Bergamo Atalantę 3:1. Piątek strzelił już 17 goli we włoskiej ekstraklasie, jak na razie o 2 mniej niż Cristiano Ronaldo z Juventusu.

jk

2019-02-20 11:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Krajewski: Miłosierdzie jest skandalem dla świata

2026-08-19 17:26

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

558 Piesza Pielgrzymka Pabianicka na Jasną Górę.

558 Piesza Pielgrzymka Pabianicka na Jasną Górę.

Blisko 350 osób wyruszyło 19 sierpnia z Pabianic na Jasną Górę. Pabianicka pielgrzymka odbywa się po raz 558. Tegorocznym pątnikom towarzyszy hasło „Matka Wiernego Ludu”.

Pielgrzymkę rozpoczęła Msza św. w kościele pw. św. Mateusza i św. Wawrzyńca – najstarszej świątyni Pabianic. Eucharystii przewodniczył metropolita łódzki kard. Konrad Krajewski.
CZYTAJ DALEJ

Łaska jest szeroka, ale nie jest automatyczna - trzeba ją przyjąć całym życiem

[ TEMATY ]

Ks. Krzysztof Młotek

Glossa Marginalia

Agata Kowalska

Odnowa, którą zapowiada Ezechiel, ma zdumiewające uzasadnienie: „nie z waszego powodu to czynię, domu Izraela, ale dla świętego imienia mojego” (36,22). Klęska i wygnanie ludu stały się wśród narodów bluźnierstwem - mówiono: „to jest lud Pana, a musieli opuścić Jego ziemię” - jak gdyby Bóg Izraela okazał się bezsilny. Pan działa więc, by uświęcić swoje imię na oczach narodów; powrót z rozproszenia jest wydarzeniem teologicznym, zanim stanie się politycznym. Sercem wyroczni jest anatomia nawrócenia, którego człowiek sam nie potrafi dokonać. „Pokropię was czystą wodą” - obraz zaczerpnięty z rytuałów oczyszczenia Tory (por. Lb 19) - usuwa nieczystość i bożki. Potem następuje operacja głębsza: „dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała”. Warto zauważyć rozwój wewnątrz samej księgi: wcześniej Ezechiel wzywał - „uczyńcie sobie nowe serce i nowego ducha” (18,31); teraz Bóg bierze na siebie to, czego wezwanie nie zdołało sprawić. Zbiega się to z Jeremiaszową obietnicą Prawa wypisanego na sercach (Jr 31,33): oba głosy wygnania wiedzą już, że przymierze przetrwa tylko wtedy, gdy posłuszeństwo stanie się darem, nie samą powinnością. Zwieńczeniem jest zdanie: „Ducha mojego chcę tchnąć w was” - nie tylko nowego ducha ludzkiego, lecz Ducha samego Boga, który sprawi postępowanie według przykazań. Kościół czyta tę wyrocznię w Wigilię Paschalną, tuż przed liturgią chrzcielną - woda, nowe serce i Duch znalazły tam swoje wypełnienie. Formuła przymierza domyka całość: „będziecie moim ludem, a Ja będę waszym Bogiem” - odnowiony człowiek jest zdolny do wierności, ponieważ wierność została mu najpierw darowana.
CZYTAJ DALEJ

OSP z Niepokalanowa. Tu wszyscy strażacy są... zakonnikami

2026-08-20 16:30

[ TEMATY ]

franciszkanie

Niepokalanów

zakonnicy

strażacy

św. Maksymilian Maria Kolbe

OSP

o. Wiesław Koc

Łukasz Brodzik

Ojciec Wiesław Koc OFMConv, strażak i kapelan strażaków w Teresinie

Ojciec Wiesław Koc OFMConv, strażak i kapelan strażaków w Teresinie

Gdy zadzwoni alarm, zrzucają habity i przebierają się w strażackie mundury. Nie wszyscy jednak wiedzą o tym, że w Polsce jest jedyna w swoim rodzaju jednostka straży pożarnej, w której wszyscy strażacy są zakonnikami. To OSP w Niepokalanowie, założona przed blisko 100-laty w klasztorze przez samego św. Maksymiliana Marię Kolbego.

Franciszkanie z Niepokalanowa służą mieszkańcom gminy, powiatu i okolic już prawie cały wiek. W rozmowie z Łukaszem Brodzikiem dla portalu niedziela.pl ojciec Wiesław Koc OFMConv, prowadzący Telewizję Niepokalanów, ale także strażak i kapelan strażaków w Teresinie opowiada o tym, jak to się stało, że franciszkanie gaszą pożary, czym się różni strażak-zakonnik od niezakonnika i jak to jest odprawiać Mszę św. pachnąc dymem po akcji ratunkowej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję