Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Misja osób starszych

„O miejsce dla Chrystusa w życiu chorych i starszych” – tak brzmiała intencja lipcowego czuwania modlitewnego w Hałcnowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sanktuarium Matki Bożej Bolesnej modlitwie przewodziła parafia Najświętszej Maryi Pana Królowej Polski w Bielsku-Białej. Obecni byli kapłani pallotyńskiej wspólnoty, dziekan dekanatu Bielsko-Biała II, modlili się przedstawiciele Rycerzy św. Jana Pawła II oraz zgromadzeni w bazylice wierni.

– Pragniemy się modlić za chorych. Polecamy przez wstawiennictwa Maryi cały obolały na skutek koronawirusa świat. Prosimy o ustanie pandemii. Niech Matka Boża Bolesna wyprasza wszystkim dar zdrowia – powiedział kustosz sanktuarium ks. Piotr Konieczny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Główny celebrans ks. Maciej Zawisza SAC przypomniał misję i rolę ludzi starszych i chorych. Podkreślił, że starość bardzo często przynosi w życiu człowieka mądrość. – Jaka jest misja osób starszych? Oni zbierają owoce swojej pracy, życia całego, posiedli mądrość, której młodzi nie mają, bo mieć nie mogą – mówił ks. Zawisza, dodając, że najważniejszą misją takich osób jest przekazywanie wiary i świadectwo życia. – Osoby starsze proklamują Boga, modlą się za tych, którzy są zabiegani, zajęci. Starość została nam dana po to, byśmy się oddali właśnie modlitwie – dodał kaznodzieja i – przywołując nauczanie papieża Franciszka nt. seniorów – przypomniał, że starsi są skarbem, którego nie można ignorować i marginalizować. Za papieżem wskazał także na potrzebę czułości, stałego towarzyszenia starszym, na kulturę bliskości, która jest przeciwieństwem kultury odrzucenia.

– Jak to jest w naszym kraju, w Polsce? Jesteśmy tu po to, aby to pytanie zadać sobie. Jak to jest w naszych domach? Jakie miejsce w nich zajmują babcia, dziadek? Czy słuchamy naszych chorych i starszych? Czy znamy ich potrzeby, kłopoty? – pytał ks. Zawisza, powtarzając za Benedyktem XVI, że miarą cywilizacji i jej wartości jest jej stosunek do osób starszych.

Na zakończenie kustosz podziękował za modlitwę. Słowa podziękowania trafiły także do ks. Sławomira Szczotki, który jako wikariusz hałcnowskiej parafii zajmował się organizacją czuwań. Z końcem sierpnia obejmie administrację parafii Matki Bożej w Brzezince.

2020-08-12 08:35

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Kupny na Jasnej Górze: Nie można być uczniem Jezusa nie będąc we wspólnocie

[ TEMATY ]

Jasna Góra

czuwanie

Bożena Sztajner/Niedziela

Kilka tysięcy wiernych i prawie 100 kapłanów uczestniczyło we Mszy św. inaugurującej czuwanie archidiecezji wrocławskiej na Jasnej Górze. Eucharystii przewodniczył abp Józef Kupny.

W homilii metropolita wrocławski nawiązując do odczytanej Ewangelii o cudzie w Kanie Galilejskiej zwrócił uwagę, że materiałem, którym Jezus posłużył się, by uczynić znak była zwyczajna woda. – Bóg działa przez to, co jest małe: pięć chlebów, dwie ryby, czasem słowo, dotkniecie człowieka. I jakby chciał przy tym powiedzieć: "Przejdźcie od tego znaku, którym jest przemiana wody w wino, do tego co chcę wam dać, to znaczy samego siebie" – mówił abp Kupny. Dodał przy tym, że we współczesnym świecie Jezus działa także poprzez znaki, których człowiek może nie dostrzegać.
CZYTAJ DALEJ

Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie ma 100 lat

2025-10-29 08:54

[ TEMATY ]

Warszawa

Grób Nieznanego Żołnierza

obchody

100 lat

s. Amata J. Nowaszewska CSFN / Family News Service

Grób Nieznanego Żołnierza

Grób Nieznanego Żołnierza

W tym roku przypada 100. rocznica powstania Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie – miejsca upamiętniającego żołnierzy poległych w obronie ojczyzny, których tożsamość jest nieznana. Choć większość Polaków dobrze go rozpoznaje, to jednak kryje on również wiele mało znanych faktów. Prezentujemy niektóre z nich.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Karol Nawrocki Człowiekiem Wolności 2024 Tygodnika „Sieci”

2025-10-29 20:26

[ TEMATY ]

nagroda

Karol Nawrocki

KPRM

Laureatem prestiżowej nagrody został prezydent Karol Nawrocki.

„Jest oczywistym: zwyciężając w wyborach prezydenckich Karol Nawrocki ocalił polską wolność, taką, jaką znamy, taką, jaką kochamy” - mówił w laudacji na cześć laureata Jacek Karnowski, redaktor naczelny Telewizji wPolsce24.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję