Reklama

Niedziela Lubelska

Wspólna droga

Arcybiskup Stanisław Budzik dziękuje za modlitwę i zaangażowanie na rzecz wspólnej drogi w archidiecezji i w Kościele powszechnym.

Niedziela lubelska 41/2021, str. I

[ TEMATY ]

synod

Ks. Marek Kuś

Niemal połowę członków Synodu stanowią osoby świeckie

Niemal połowę członków Synodu stanowią osoby świeckie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po uroczystej inauguracji III Synodu Archidiecezji Lubelskiej, jaka miała miejsce 25 września, abp Stanisław Budzik skierował do kapłanów i wiernych list, w którym dziękuje za obecność i zaangażowanie, a także prosi o nieustanną modlitwę o dobre owoce trwającego Synodu. „Jesteśmy wszyscy poruszeni poczuciem wspólnoty, której mogliśmy doświadczyć podczas liturgii. Odczuliśmy działanie Ducha Świętego, któremu chcemy poddać naszą troskę o Kościół w dalszych pracach synodalnych. Trwanie na modlitwie niech będzie fundamentem i gwarancją owocności rozpoczętego Synodu. Dlatego bardzo proszę, aby w każdej parafii i wspólnocie przynajmniej raz dziennie po zakończeniu Eucharystii odmawiana była modlitwa w intencji Synodu. W tej samej intencji sięgajmy często do pieśni synodalnej” – zachęca pasterz.

Arcybiskup Stanisław Budzik zapowiedział, że każdego 25. dnia miesiąca o godz. 19.00 w archikatedrze lubelskiej będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem biskupa w intencji Synodu. Zaproszeni są na nią szczególnie członkowie różnych gremiów synodalnych. Według przyjętego harmonogramu, najbliższym wydarzeniem III Synodu Archidiecezji Lubelskiej będzie 1. sesja plenarna zaplanowana na 13 listopada. Do udziału w spotkaniu zaproszone są osoby świeckie i duchowne, które otrzymały imienną nominację na członka Synodu. Pierwsza sesja poświęcona będzie tematom Duchowość i posługa kapłana oraz Kościół w dialogu z kulturą.

W liście znalazły się również informacje o zwołanym przez papieża Franciszka Synodzie Biskupów, któremu towarzyszy hasło: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. „Synod będzie miał 3 fazy: diecezjalną, kontynentalną i powszechną. Będziemy uczestniczyć w fazie diecezjalnej, która trwać będzie od października do kwietnia. W tym dziele pomocne będą nasze zespoły parafialne i dekanalne, które włączą się w proces modlitwy, konsultacji i dialogu, zakończony spotkaniem presynodalnym. W niedzielę, 17 października, o godz. 19.00 w archikatedrze będziemy celebrować Eucharystię włączającą naszą archidiecezję w prace Synodu ogłoszonego przez Ojca Świętego” – napisał ksiądz arcybiskup. /buk

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2021-10-05 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Galbas: zadaniem synodu będzie odpowiedź na pytanie, co poprzez synod mówi Duch Święty

[ TEMATY ]

synod

Episkopat Flickr

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas

Ważnym zadaniem zgromadzenia synodalnego w Rzymie będzie szukanie odpowiedzi na pytanie: co w tym wszystkim, co usłyszeliśmy na poprzednich etapach synodu, możemy interpretować jako możliwy głos Ducha Świętego, a co jest po prostu ludzką opinią – powiedział PAP metropolita katowicki abp Adrian Galbas.

Od 4 do 29 października 2023 r. w Rzymie odbędzie się pierwsza sesja XVI Zgromadzenia Ogólnego Zwyczajnego Synodu Biskupów "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, misja, uczestnictwo".
CZYTAJ DALEJ

Lampedusa nie może zostać zapomniana. Apel po wizycie Leona XIV

2026-07-17 18:30

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Lampedusa

@Vatican Media

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

Prawie dwa tygodnie po wizycie Leona XIV organizacje pomagające migrantom alarmują, że nabrzeże na Lampedusie, nazwane imieniem papieża Franciszka, wciąż nie zapewnia godnych warunków przyjęcia. Podkreślają, że troska o osoby przybywające na wyspę nie może kończyć się wraz z ustaniem zainteresowania mediów.

Choć od wizyty Papieża na Lampedusie minęło już kilkanaści dni, dla setek migrantów wyspa nadal pozostaje pierwszym miejscem spotkania z Europą. Organizacje niosące pomoc apelują, by nie odwracać wzroku od ich sytuacji i zapewnić przybywającym warunki odpowiadające ludzkiej godności.
CZYTAJ DALEJ

Psalmy z Janem Pawłem II

2026-07-18 12:46

Alina Zietek-Salwik

Finałoa piosenka Festiwalu Psalmów Dawodowych

Finałoa piosenka Festiwalu Psalmów Dawodowych

Festiwal organizowany jest przez Fundację „SOAR” dla upamiętnienia męstwa i męczeństwa bł. Rodziny Ulmów z Markowej – Wiktorii i Józefa oraz ich siedmiorga dzieci, zamordowanych wraz z Żydami, którym udzielali schronienia, przez żandarmów niemieckich. Jak podkreślił Bogdan Romaniuk, dyrektor Festiwalu, przesunięcia terminu tego wydarzenia na lipiec, ma na celu nawiązanie do przypadającego 7 lipca liturgicznego wspomnienie bł. Rodziny Ulmów.

Koncert poprzedziło nadanie Medali "Ratującym Życie” im. Rodziny Ulmów, które od ubiegłego roku nadawane są osobom, które wykazując się wyjątkową odwagą, przyczyniły się do uratowania życia innym. Wśród nagrodzonych znaleźli się: Marcin Wolak oraz Małgorzata Paprocka asp. szt. i Marzena Gądek- żołnierz WOT-u, którzy uczestniczyli w akcji ratując mężczyznę z pożaru z narażeniem własnego życia. Kolejnym laureatem został Bartłomiej Wilczewski, ratownik medyczny, od lat zaangażowany w pomoc rodzinom wielodzietnym. Uratował starsze małżeństwo w płonącego mieszkania. Kolejnym laureatem został Waldemar Wasiewicz, ojciec siedmiorga dzieci. Medal przyznano mu za wyjątkowe świadectwo miłości, odpowiedzialności i odwagi w budowaniu pięknego, pełnego życia i miłości domu rodzinnego, w duchu wartości, którymi żyła błogosławiona rodzina Ulmów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję