Reklama

Niedziela Podlaska

Wzorem Prymasa

Pod hasłem „Niepełnosprawny – nie znaczy nieszczęśliwy” została zorganizowana IV edycja Diecezjalnego Konkursu „Wartościowe opowieści”.

Niedziela podlaska 47/2022, str. VII

[ TEMATY ]

bł. kard. Stefan Wyszyński

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Gala wręczenia nagród miała miejsce w Szkole Podstawowej w Kosowie Lackim

Gala wręczenia nagród miała miejsce w Szkole Podstawowej w Kosowie Lackim

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jego podsumowanie odbyło się 9 listopada w Szkole Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim. W tym roku organizatorzy skupili się na zagadnieniu niepełnosprawności. Celem było przede wszystkim zwrócenie uwagi na potrzeby innych, często słabszych, wymagających wsparcia, niepełnosprawnych. Nie można było pominąć przy tym postaci bł. kard. Stefana Wyszyńskiego – patrona Szkoły Podstawowej, który w osobach niepełnosprawnych widział wielkie bogactwo, a także ogromną potrzebę i nadzieję. Sam z oddaniem posługiwał wśród osób niewidomych w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Laskach, gdzie spotkał również bł. Różę Czacką.

Konkurs, podobnie jak w latach poprzednich, cieszył się dużym zainteresowaniem. Wpłynęło 109 prac plastycznych, 3 wywiady, 25 prezentacji multimedialnych, 8 projektów edukacyjnych z 26 szkół podstawowych należących do diecezji drohiczyńskiej i spoza niej. Łącznie w konkursie wzięło udział 154 uczniów. Zaangażowanych było 40 opiekunów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Gala wręczania nagród zgromadziła nie tylko organizatorów, uczestników, ich rodziców i opiekunów, ale także osoby wspierające ideę konkursu, patronów honorowych oraz sponsorów nagród. Ich wręczenia dokonali: ks. prał Zbigniew Rostkowski – wikariusz generalny diecezji drohiczyńskiej, który reprezentował bp. Piotra Sawczuka, Daniela Prokopczuk – sekretarz miasta Kosów Lacki, która reprezentowała burmistrza Jana Słomiaka, Urszula Krzymowska – radna powiatu Sokołów Podlaski i przedstawicielka senatora Waldemara Kraski, jak również ks. kan. Krzysztof Mielnicki – dyrektor Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie.

Uczniowie, wykonując swoje prace, starali się skupić na problemie postrzegania ludzi niepełnosprawnych w swoim środowisku. Zwrócili uwagę na to, że osoby niepełnosprawne, podobnie jak zdrowe, mają swoje plany, marzenia i nadzieje. Bardzo budującym jest to, że uczestnicy konkursu postrzegają osoby niepełnosprawne nie tylko przez pryzmat ich ułomności, ale dostrzegają ich zdolności intelektualne, radość życia, pokonywanie barier, co uwidocznili w swoich pracach.

Za wzór człowieka, którego życie przepełnione było miłością i troską do osób niepełnosprawnych, stawiali postać bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, który w każdym człowieku, zarówno tym zdrowym, jak i potrzebującym, zawsze upatrywał cząstkę Boga.

– Jako organizatorzy, jesteśmy wzruszeni i wdzięczni, że co roku nasz konkurs cieszy się tak dużym zainteresowaniem ze strony uczniów i ich opiekunów – mówiła podczas gali dyrektor szkoły Agnieszka Ajdys.

Organizatorami konkursu byli: Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim, Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie oraz Fundacja Mater.

Idea tego przedsięwzięcia zrodziła się już kilka lat wcześniej, a pomysłodawczyniami były nauczycielki Agnieszka Steć i Agnieszka Winnicka. Do działania zachęcił je ks. kan. Krzysztof Mielnicki, który zaakceptował pomysł i zaproponował, aby kolejne edycje odbywały się co roku pod inną nazwą oraz skupiały się na wartościach życia człowieka. Tak oto odbyły się kolejne edycje: „Pokój światowy zaczyna się od pokoju naszego serca”, „Wolność jest w nas”, „Rodzina moją pierwszą szkołą miłości”.

– Zakończyła się czwarta, ale już gdzieś w naszych głowach pojawiają się pierwsze pomysły na kolejną edycję – relacjonują obie panie Agnieszki, koordynatorki konkursu. Na razie nie zdradzają swoich pomysłów, ale już dziś zapraszają uczniów szkół podstawowych z diecezji drohiczyńskiej i spoza niej na kolejną, V edycję Diecezjalnego Konkursu „Wartościowe opowieści”, która odbędzie się na przełomie września i listopada 2023 r.

2022-11-15 13:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Człowiek z misją

Niedziela warszawska 45/2022, str. I

[ TEMATY ]

bł. kard. Stefan Wyszyński

Kadr z filmu Prorok

Sławomir Grzymkowski (na zdjęciu) perfekcyjnie wcielił się w rolę Prymasa Tysiąclecia

Sławomir Grzymkowski (na zdjęciu) perfekcyjnie wcielił się w rolę Prymasa Tysiąclecia

O wolności wewnętrznej bł. Prymasa Tysiąclecia, wozach pancernych pod Pałacem Kultury i Nauki oraz tajnych stenogramach SB z Michałem Kondratem rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Łukasz Krzysztofka: 11 listopada na ekrany naszych kin wchodzi Pana film Prorok. Co było inspiracją do powstania tego filmu? Michał Kondrat: Postać Prymasa Tysiąclecia, którą poznałem, studiując różne materiały, m.in. zapisy jego rozmów sporządzonych przez Służbę Bezpieczeństwa. Wiele się mówi o prymasie w kontekście jego beatyfikacji, jednak mnie najbardziej zainteresowała jego działalność polityczna jako wybitnego stratega, który zaraz po zwolnieniu z więzienia w Komańczy staje na czele narodu jako jego nieformalny przywódca. Prowadzi pertraktacje z władzami komunistycznymi, a dokładnie z I sekretarzem PZPR Władysławem Gomułką i premierem Józefem Cyrankiewiczem. Mimo zagrożenia, jakim było ponowne wysłanie go do więzienia czy torturowanie, Wyszyński okazuje heroizm w negocjacjach. Momentami stawia twarde warunki i udaje mu się coś wynegocjować. Wszystkie rozmowy z komunistami były nagrywane przez SB, a następnie sporządzano stenogramy z tych nagrań. Dziś są one już odtajnione przez IPN i skorzystaliśmy z nich w filmie. Wszystkie dialogi gabinetowe są esencją tych niegdyś tajnych stenogramów. Myślę, że to duża wartość dla filmu.
CZYTAJ DALEJ

Włochy: papież Leon XIV - „Osobowość Roku 2025”

2025-12-30 19:26

[ TEMATY ]

osobowość

Leon XIV

Vatican Media

Według tegorocznego rocznika włoskiej Encyklopedii Treccani papież Leon XIV jest osobowością roku 2025. Jak donoszą włoskie media, wydawcy rocznika, który ukazuje się od 1999 roku, wybrali papieża, który 8 maja został głową Kościoła katolickiego, między innymi „ze względu na trzeźwość, umiar i umiejętność słuchania” jako wybitną osobowość minionego roku.

Według redaktora publikacji, Macello Sorgiego, Leon XIV wyróżnia się jako człowiek powściągliwy w wystąpieniach publicznych i w swoich wypowiedziach. Świadomie zdecydował się on stłumić „szum medialny” towarzyszący wyborowi papieża. Ponadto w świecie silnie podzielonym „cierpliwie unikał wszelkich prób klasyfikacji według schematu lewica-prawica, zarówno w sensie politycznym, jak i teologicznym”.
CZYTAJ DALEJ

Awaria wyciągu w Rzykach ewakuowano ponad 70 osób

2025-12-30 21:58

Adobe Stock

Awarii uległ we wtorek wieczorem wyciąg narciarski w stacji narciarskiej Czarny Groń w Rzykach. Rzecznik małopolskiej straży pożarnej kpt. Hubert Ciepły powiedział PAP, że strażacy ewakuowali z kanap około 70 osób, które utknęły na trasie. Nikt nie został poszkodowany.

– Wyciąg narciarski zatrzymał się wskutek awarii. Po około 50 minutach kolejka została uruchomiona w trybie awaryjnym i rozpoczęło się przemieszczanie kanap i wysiadanie narciarzy, których było około 70. Nikt nie wymagał pomocy – powiedział rzecznik.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję