Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

W rocznicę walk

W gminie Aleksandrów odbyły się uroczystości upamiętniające 84. rocznicę walk wrześniowych pod Aleksandrowem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości rozpoczęły się na cmentarzu wojennym w Sigle, gdzie złożono wieńce i zapalono znicze na grobach poległych żołnierzy. Dalsza część uroczystości miała miejsce na Polanie Dąbrowa, gdzie została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny, którą sprawował proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika w Górecku Kościelnym, ks. Jarosław Kędra. – Dziś w uroczystościach uczestniczą kombatanci, którzy tragizm wojny pamiętają z własnego doświadczenia, są ci, którym tragizm wojny opowiadali rodzice czy dziadkowie. Są dzieci, które o wojnie uczą się z kart historii. Ale dziś wszyscy mamy także doświadczenie wojny, która toczy się za naszą wschodnią granicą. Spotkaliśmy się z falą uchodźców, doniesieniami o bestialstwie, śmierci, grozie walk toczonych na Ukrainie. Musimy dziś z czystym sercem prosić Boga o zgodę między ludźmi, o czyste sumienia i otwarte serca, których owocem jest pokój – zaznaczył.

Reklama

Co roku chcemy uczcić naszych bohaterów – zaznaczał Edward Nowak, prezes Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Koło Gminne w Aleksandrowie. – Jak co roku, gromadzimy się w rocznicę napaści hitlerowskich Niemiec i sowieckiej Rosji na Polskę. Chcemy tym samy oddać hołd żołnierzom poległym w kampanii wrześniowej, żołnierzom Wojska Polskiego, którzy na naszej ziemi znaleźli, bo zginęli w krwawym boju w obronie Ojczyzny, miejsce wiecznego spoczynku. Ta uroczystość jest dowodem uznania i wdzięczności dla tych, którzy oddali Ojczyźnie to co najdroższe – własne życie, a daniną krwi wywalczyli wolność. Dlatego nigdy nie zapomnimy i nie wolno nam zapomnieć, bo historia o nich się upomni, jak upominała się o tych, którym zadano zdradziecki strzał w tył głowy. Musimy pamiętać, że na tym małym skrawku ziemi ciągnącej się w dolinie Tanwi i Szumu, między kompleksami leśnymi Puszczy Solskiej rozgrywały się frazy polskiej tragedii września 1939 r. – powiedział.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W części artystycznej wystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie, Ludowy Zespół Śpiewaczy „Aleksandrowiacy” i Gminna Orkiestra Dęta z Aleksandrowa. Uroczystości zakończyło spotkanie integracyjne uczestników z kombatantami i zaproszonymi gośćmi. W obchodach uczestniczyli przedstawiciele władz gminy Aleksandrów, przedstawiciele organizacji kombatanckich, młodzież szkolna, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy Aleksandrowa i goście.

Organizatorami uroczystości byli wójt gminy Aleksandrów, Polski Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Koło Gminne w Aleksandrowie oraz Szkoła Podstawowa im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie.

2023-10-03 14:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy tydzień musi być tak krótki?

Niedziela zamojsko-lubaczowska 32/2024, str. VI

[ TEMATY ]

diecezja zamojsko‑lubaczowska

wczasorekolekcje

Aleksandra Łasocha

Najbardziej lubiliśmy przebywać razem

Najbardziej lubiliśmy przebywać razem

Na co dzień jesteśmy zabiegani i zapominamy o Bożym świecie, jednak kiedy nadchodzą wakacje, pojawiają się pewne refleksje. W internecie możemy przeczytać artykuły o wakacyjnych wyjazdach gwiazd i oglądać niesamowite zdjęcia z całego świata, ale co się dzieje z tymi, którzy nie mogą sobie na to pozwolić? Odpowiedź na to pytanie możemy poznać za pomocą Wczasorekolekcji.

Chwila, chwila... Wiesz czym one właściwie są? Jest to czas, kiedy osoby chore i niepełnosprawne wraz z wolontariuszami mogą razem spędzić miłe chwile podczas różnego rodzaju warsztatów, wypocząć, zintegrować się ze sobą oraz z Panem Bogiem. To przede wszystkim okazja do oderwania się od codzienności, i jak przystoi na wakacje, zbierania nowych doświadczeń.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2026 r.

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

2026 rok przynosi zmiany personalne wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.
CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja katowicka: Neoprezbiterzy otrzymali pierwsze dekrety

2026-05-27 10:57

[ TEMATY ]

dekrety

zmiany kapłanów

Archidiecezja katowicka

Wyświęceni w tym roku prezbiterzy koncelebrowali Eucharystię pod przewodnictwem abp. Andrzeja Przybylskiego w kaplicy Kurii Metropolitalnej. Na zakończenie liturgii zostali posłani do posługi w parafiach.

Razem z neoprezbiterami modlili się m.in. bp Marek Szkudło, bp Grzegorz Olszowski, ks. Krzysztof Matuszewski, rektor Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach, ks. Tomasz Wojtal, kanclerz Kurii Metropolitalnej oraz świeccy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję