Reklama

Dzień Papieski na Górze Chełmskiej

W darze Ojcu Świętemu

Całodzienne czuwanie, modlitwa „Anioł Pański” w samo południe, procesja różańcowa zakończona wieczorną uroczystą Mszą św. odprawioną w intencji Jana Pawła II - tak wyglądał 16 października w bazylice Mariackiej na Górze Chełmskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Góra Chełmska jest szczególnie związana z Watykanem. Piętnaście lat temu znajdujące się na niej sanktuarium maryjne Jan Paweł II uczynił bazyliką mniejszą. Od 1993 r. istnieje przy niej kapituła kolegiacka. Wyraźnym znakiem jedności chełmskiej bazyliki z Ojcem Świętym jest również umieszczona w jej ścianie cegła z Jubileuszu Roku Wielkiego Odkupienia 1983/84. Pochodzi ona z drzwi świętych bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie. Na Górę Chełmską dar ten trafił przed kilkoma laty dzięki życzliwości ceremoniarza papieskiego, ks. prał. dr. Krajewskiego. Każdego roku 22 lutego w święto katedry Świętego Piotra w chełmskiej bazylice odbywają się uroczystości odpustowe. Okazją do modlitw w intencji Piotra naszych czasów jest również obchodzony w październiku Dzień Papieski. W tym roku miał on wyjątkowy wymiar, bowiem był połączony z obchodami 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II.
Przez cały dzień w bazylice odbywały się modlitwy różnych grup wiernych. Przed tron Matki Bożej Chełmskiej przybywali ze wszystkich parafii miasta. W samo południe zebrani w świątyni odmówili Anioł Pański, polecając Bogu Ojca Świętego. Następnie aż do samego wieczora poszczególne kółka różańcowe z parafii Mariackiej adorowały Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Za wstawiennictwem Maryi wszyscy powierzali Bogu Najwyższemu dalsze lata pontyfikatu Jana Pawła II oraz wszelkie troski i problemy całego Kościoła, parafii i własnych rodzin.
Główną część dziękczynnych uroczystości rozpoczęła procesja różańcowa z kopią figurki Matki Bożej Fatimskiej. Wierni wraz z kapłanami pod przewodnictwem ks. inf. Kazimierza Bownika, szli z lampionami po Górze Chełmskiej, odmawiając przy tym Tajemnice Światła. Wygłaszane rozważania skłaniały do głębszego zastanowienia się nad atmosferą panującą w polskich rodzinach. Przy krzyżu Trzeciego Tysiąclecia pod Kopcem Niepodległości, Ksiądz Infułat pobłogosławił wszystkich obecnych Ewangeliarzem, na znak gotowości do życia zgodnie z nauką Chrystusa zawartą w Ewangeliach. Punktualnie o godz. 17.15 we wszystkich chełmskich kościołach rozległo się bicie dzwonów. Wspólnie z całym narodem i Kościołem uczestnicy procesji dziękowali za wybór na Stolicę Piotrową przed 25 laty Papieża Polaka. Swoją radość z uczestnictwa w tak wyjątkowej, historycznej chwili okazali śpiewając dziękczynne Ciebie Boga wysławiamy. Po zakończeniu procesji różańcowej wierni przeszli do bazyliki. Tam ks. Marek Lubelski odprawił Mszę św. w intencji Ojca Świętego. W kazaniu ks. Lubelski podkreślał potrzebę lepszego poznawania i zrozumienia przez Polaków nauki głoszonej przez Papieża.

W obchody 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II aktywnie włączyły się również liczne chełmskie placówki oświatowe i kulturalne. Z tej okazji w Chełmskiej Bibliotece Publicznej otwarto wystawę pt. Miedziany Pielgrzym. Pomniki Jana Pawła II w fotografii. Prezentuje ona fotografie 68 najciekawszych posągów Papieża wystawionych w Polsce od 1980 r. A jest ich już w naszym kraju sto osiemdziesiąt. Pierwszy z wzniesionych Ojcu Świętemu pomników od dwudziestu trzech lat stoi na dziedzińcu krakowskiej Kurii Metropolitarnej. Autorem zdjęć jest Kazimierz S. Ożóg, doktorant w Instytucie Historii Sztuki KUL. Wystawę można oglądać do 12 grudnia br. w Galerii Patio Chełmskiej Biblioteki Publicznej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspomnienie św. Chryzanta i św. Darii

[ TEMATY ]

święci

pl.wikipedia.org

Chryzant i Daria

Chryzant i Daria

Chryzant pochodził z Egiptu i mieszkał w Rzymie. Nawróciwszy się, gorliwie apostołował wśród mieszkańców.

Gdy dowiedział się o tym jego ojciec, siłą próbował doprowadzić go do apostazji. Więził go i głodził, chciał odwieść od wiary. Gdy to nie skutkowało, ojciec ożenił go z westalką Darią. Chryzant nawrócił ją i oboje żyli w dziewiczym małżeństwie. Zostali skazani na śmierć razem z grupą innych chrześcijan. Mieli ok. 20 lat. Są patronami sędziów.
CZYTAJ DALEJ

Jak się modlić?

2025-10-23 11:16

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

adobe Stock

Nie wystarczy samo bycie na modlitwie, ale trzeba się przede wszystkim skupić na Bogu, odkryć Jego obecność i otworzyć się na nią. Tak samo, jak bycie „w Kościele” nie równa się byciu „z Kościołem”.

Jezus opowiedział niektórym, co dufni byli w siebie, że są sprawiedliwi, a innymi gardzili, tę przypowieść: «Dwóch ludzi przyszło do świątyni, żeby się modlić, jeden faryzeusz, a drugi celnik. Faryzeusz stanął i tak w duszy się modlił: „Boże, dziękuję Ci, że nie jestem jak inni ludzie: zdziercy, niesprawiedliwi, cudzołożnicy, albo jak i ten celnik. Zachowuję post dwa razy w tygodniu, daję dziesięcinę ze wszystkiego, co nabywam”. A celnik stał z daleka i nie śmiał nawet oczu wznieść ku niebu, lecz bił się w piersi, mówiąc: „Boże, miej litość dla mnie, grzesznika!” Powiadam wam: Ten odszedł do domu usprawiedliwiony, nie tamten. Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się uniża, będzie wywyższony».
CZYTAJ DALEJ

Praca rąk, która łączy pokolenia

2025-10-25 19:40

[ TEMATY ]

Częstochowa

modlitwa

rożaniec

dewocjonalia

Karol Porwich/Niedziela

Anna Jeż, właścicielka firmy

Anna Jeż, właścicielka firmy

Gdy sięgamy po różaniec i przesuwamy paciorki w rytm słów „Zdrowaś Maryjo”, rzadko zastanawiamy się, jak powstaje ten przedmiot tak bliski sercu każdego wierzącego.

Dla wielu to po prostu narzędzie modlitwy. Ale za każdym z tych różańców stoi konkretna historia – dłonie, które go wykonały, serca, które włożyły w jego powstanie miłość, wiarę i przede wszystkim cierpliwość, bo wykonanie różańca wymaga wielu godzin precyzyjnej pracy. W Częstochowie, u stóp Jasnej Góry, ta historia ma swoje imię – Kristarex.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję