Reklama

U Bernardynów w Rzeszowie

Niedziela rzeszowska 52/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Boże Narodzenie jest świętem, które wprowadzone zostało dla uczczenia narodzenia Pana Jezusa już w starożytności. Papież Juliusz I zadecydował, że święto to ma być obchodzone 25 grudnia. Wcześniej miało ono różne terminy, np. w styczniu, w marcu, nawet w maju. Charakterystyczne dla święta Bożego Narodzenia są trzy Msze św. pochodzące z Rzymu, które odprawia papież: o północy, o brzasku i w ciągu dnia.
Rangę święta podkreśla Liturgia oraz związane z nią bardzo bogate, kultywowane przez ludzi wierzących w całym świecie, zwyczaje. Najbardziej popularne jest strojenie mieszkania. Wśród wszelkich ozdób pierwsze miejsce zajmowała od dawien dawna podłaźniczka, gałąź wieszana przy suficie, przystrojona smakołykami bądź własnoręcznie wykonanymi ozdobami. Później zastąpiła ją choinka, która jest ustawiana także w świątyniach. W domach wiejskich stawiany jest w kącie pokoju (spotyka się to również i dzisiaj) snop słomy. Od czasów św. Franciszka, Biedaczyny z Asyżu, w świątyniach ustawiana jest szopka. Pewnego razu pod wieczór, gdy Franciszek stał oczarowany ostatnimi błądzącymi między drzewami i krzewami promieniami słońca, nagle ujrzał coś niezwykłego - ujrzał grotę, którą wydawało mu się, że już kiedyś widział. Po chwili zadumy, doznał olśnienia - „to grota betlejemska”!
Ta wizja przyczyniła się do tego, że Franciszek polecił swoim współbraciom przygotować w grocie żłób z sianem, przyprowadzić wołu i osła na czas Pasterki, sam zaś przygotował figurkę Dzieciątka Jezus. Na tę Mszę św. zaprosił mieszkańców z okolicznych miejscowości, swoich wszystkich współbraci, a także pasterzy z okolicznych hal. Franciszek służył do Mszy św., jako diakon, a wszyscy uczestnicy spoglądając na ołtarz, gdzie dokonywał się cud przemiany chleba i wina w Ciało i Krew Pańską, i na przygotowany żłóbek doznawali niezwykłych przeżyć. Idea żłóbka, która zrodziła się w sercu Franciszka, przez jego braci z rodziny franciszkańskiej została przeniesiona w szeroki świat. Do dnia dzisiejszego w każdej świątyni, a także w domach rodzinnych, ustawiana jest szopka. Wierni prześcigają się w urządzaniu coraz to piękniejszej, by cud Betlejemskiej Nocy można było coraz głębiej przeżywać. Także Ojcowie Bernardyni każdego roku zapraszają do sanktuarium, by tu adorować Nowonarodzonego, utajonego w Najświętszym Sakramencie, złożyć Mu hołd wspólnie ze św. Franciszkiem, Biedaczyną z Asyżu.
Ojciec Święty Jan Paweł II przestrzega nas przed konsumpcyjnym stylem Bożego Narodzenia. Kiedy mówił o szopkach ustawianych w domach rodzinnych, podkreślał: „Prostota szopki kontrastuje z tym obrazem Bożego Narodzenia, który w sposób natarczywy proponują reklamy… Także piękna tradycja obdarowywania podarkami członków rodziny i przyjaciół pod wpływem pewnej mentalności konsumpcyjnej zagrożona jest utratą prawdziwego sensu tych świąt”.
Święto Bożego Narodzenia to święto rodzinne, niech więc nie braknie ich w świątyni, gdzie czeka na nie Boże Dzieciątko.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Sarah w Gdańsku: Polsko, co robisz z wolnością, która została ci darowana?

2026-08-16 09:41

[ TEMATY ]

Polska

wolność

Gdańsk

kard. Robert Sarah

Prosta droga do Boga

Monika Książek

Kard. Robert Sarah

Kard. Robert Sarah

W Gdańsku zakończył się festiwal „Prosta droga do Boga”, a jego centralnym punktem była uroczysta Msza Święta, której przewodniczył kardynał Robert Sarah – jeden z najbardziej znanych i cenionych hierarchów Kościoła katolickiego na świecie. W wygłoszonej homilii połączył teologiczną głębię Apokalipsy z pamięcią o bohaterstwie księdza Ignacego Skorupki. Stawiał także trudne pytania o naszą dzisiejszą wolność, wiarę i postęp techniczny próbujący wyprzeć ze świata sacrum.

Kardynał Robert Sarah pochodzi z Gwinei i jest jedną z najważniejszych postaci współczesnego Kościoła. W wieku 34 lat został mianowany arcybiskupem Konakry przez papieża Jana Pawła II, stając się jednym z najmłodszych biskupów na świecie. Przez lata swojej posługi zasłynął jako odważny świadek wiary w czasach prześladowań oraz jako głęboki teolog.
CZYTAJ DALEJ

USA: lekarze i szpitale promowali zmianę płci? Wiceprezydent wzywa do dochodzenia

Wiceprezydent USA JD Vance zwrócił się do Departamentu Sprawiedliwości o zbadanie zarzutów dotyczących sposobu rozliczania przez szpitale i placówki medyczne świadczeń związanych z tzw. medycyną płciową. Sprawa jest następstwem raportu Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej (HHS), który wskazuje na ponad 225 szpitali i sieci opieki zdrowotnej.

W opublikowanym przez HHS raporcie „Wilki w białych fartuchach: jak lekarze i szpitale promowali oszustwo związane z «medycyną płciową» i czerpali z tego zyski” zarzucono niektórym placówkom tworzenie pediatrycznych programów dotyczących płci oraz stosowanie ogólnych kodów rozliczeniowych dotyczących zaburzeń endokrynologicznych do rozliczania świadczeń związanych ze zmianą płci.
CZYTAJ DALEJ

Najgorsza profanacja dokonuje się w ludzkim sercu

2026-08-17 13:16

[ TEMATY ]

Medjugorie

Monika Książek

Medjugorie

Medjugorie

Z Przemysławem Janiszewskim — teologiem, pisarzem i autorem kanału «Moc w Słabości» — rozmawia Joanna Popławska o profanacji w Medjugorie, duchowej walce i odpowiedzi chrześcijan na zło.

— W Medjugorie doszło do profanacji figur Matki Bożej i ołtarza zaledwie kilka dni przed rozpoczęciem Mladifestu. Jak Pan odczytuje to wydarzenie? Co ono mówi nam jako ludziom wierzącym?
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję