Reklama

Dar od Papieża

Bielsko-Biała, Cieszyn i Żywiec na kilka dni staną się przystankami na pielgrzymiej drodze ikony Matki Bożej „Sedes Sapientiae”. Mozaika Madonny wykonana przez chorwackiego jezuitę Marko Rupnika z elementów marmuru, ceramiki i metalu, to dar Papieża dla ogólnoświatowego środowiska akademickiego.
Zgodnie z życzeniem Jana Pawła II, wyrażonym podczas obchodów Wielkiego Jubileuszu Roku 2000, objeżdża ona wszystkie ośrodki uczelniane, by przypominać o koegzystencji wiary i rozumu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

„Pielgrzymująca Nauczycielka”, jak wyraził się o Niej Jan Paweł II, trafi do Bielska-Białej 16 marca. Jej przybycie poprzedzone będzie czterodniowymi akademickimi rekolekcjami wielkopostnymi jakie poprowadzi w bielskiej katedrze ks. dr Wiesław Hudek.
- Chcemy należycie przygotować się do powitania ikony. Na rekolekcjach usłyszymy wykładowcę Śląskiego Seminarium Duchownego oraz koncert ewangelizacyjny w wykonaniu Bartka Jaskota. O właściwą oprawę muzyczną zadbają: chór „Benedictus”, schola DA i 60 osobowy „Krakow Gospel Choir”. Aby wszystko poszło tak jak należy, prosiłem studentów skupionych w duszpasterstwie akademickim o modlitwę w intencji oczekiwanej peregrynacji. Pewnie dlatego tylu z nich aktywnie włączyło się później w akcję rozplakatowywania, a także zapowiedziało swój bezpośredni udział w uroczystościach, które rozpoczną się 16 marca o godz. 19.30 w katedrze św. Mikołaja - opowiada duszpasterz akademicki ks. Wiesław Greń.
Choć kulisy tego wydarzenia nie zostały przez ks. W. Grenia do końca odsłonięte już teraz wiadomo, że mozaika w asyście pochodni przeniesiona zostanie z kaplicy Sióstr Notre Dame do wnętrza katedry. Tam wraz z gronem profesorskim i studentami witał ją będzie bp Tadeusz Rakoczy.
- Wszelkie sprawy organizacyjne dotyczące peregrynacji ikony ma pod swoją pieczą ks. Greń. My użyczamy miejsce i dbamy o dekoracje. Na naszej głowie jest dostarczenie odpowiedniego tronu dla tej rangi gościa, co podarowana przez Papieża ikona. Dniem, w którym parafia będzie bardziej widoczna przy peregrynacji jest 17 marca. Od rana działające w parafii wspólnoty będą prowadzić modlitwę przy wizerunku Matki Boskiej - opowiada ks. Zbigniew Powada proboszcz katedry św. Mikołaja.
Po Bielsku-Białej kolejnym etapem podróży „Sedes Sapientiae” będzie Cieszyn. Tam ikona zatrzyma się najpierw w kościele akademickim św. Marii Magdaleny, by nazajutrz, tj. 18 marca, przenieść się do kaplicy uniwersyteckiej w gmachu filii Uniwersytetu Śląskiego. Jeszcze tego samego dnia Madonna trafi do Żywca, gdzie w miejscowej konkatedrze przywita ją razem z wiernymi bp Janusz Zimniak. 19 marca, po uroczystej Eucharystii, ikona zostanie przekazana delegacji diecezji sosowieckiej.
Na terenie Polski obraz Matki Bożej przebywać będzie do połowy grudnia br. Podczas 5 lat peregrynacji ikona zdążyła już odwiedzić: Grecję, Rosję, Hiszpanię, Ukrainę, Peru, Chile, Ekwador, Słowację, Irlandię, Szkocję i Anglię.

Ks. Wiesław Greń, diecezjalny duszpasterz akademicki:
Liczę, że po tej peregrynacji wzrośnie zainteresowanie duszpasterstwem akademickim, nie tylko w Bielsku-Białej, ale także w całej diecezji. Mam także nadzieję, że wizyta Matki Bożej zmobilizuje nas do szybkiego założenia stowarzyszenia wspierającego działania DA, do czego namawiał bp Marek Jędraszewski. To z pewnością pozwoliłoby zwiększyć efektywność i rozmach naszych poczynań.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Grzegorz Gruszecki, duszpasterz akademicki z Cieszyna:
Na całym świecie ludzie poszukują mądrości. Wielu nie dopuszcza jednak do siebie myśli, że może ona tkwić w Bogu. To powoduje, że droga do mądrości staje się żmudna i kręta. Tego problemu nie miała Maryja. Ona po prostu pojęła tę prawdę. O tym właśnie na rekolekcjach poprzedzających peregrynację ikony będzie mówił dominikanin Rafał Skrobacz. Zwieńczeniem tych nauk będzie później modlitwa o łaskę mądrości oraz o jedność środowiska przed wizerunkiem Matki Bożej „Sedes Sapientiae”. Wierzę, że po tej peregrynacji wzrośnie krąg osób zaangażowanych w Duszpasterstwo Akademickie w Cieszynie.

Wysłuchał mr

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chorwacja: Trwa walka z pożarem na turystycznym wybrzeżu, ponad tysiąc ewakuowanych; 36 rannych

2026-08-14 17:03

[ TEMATY ]

Chorwacja

pożary

PAP/EPA

Ponad tysiąc osób zostało ewakuowanych, a 36 rannych w wyniku pożaru, który w piątek dotarł do popularnego turystycznego kurortu Omisz w środkowej części Chorwacji - poinformowała agencja Reutera. W nocy z czwartku na piątek z żywiołem walczyło ponad 100 strażaków.

Pożar najpierw strawił las sosnowy i otaczającą go roślinność, a następnie szybko przeniósł na domy w miejscowości Lokva Rogoznica.
CZYTAJ DALEJ

Abp Wacław Depo na Jasnej Górze: Nie dajmy się podzielić! Kościół jest naszym domem i Matką

2026-08-14 14:24

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

czuwanie

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Jak co miesiąc, w nocy z 11 na 12 sierpnia, Archidiecezja Częstochowska trwała na całonocnym czuwaniu w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Centralnym punktem modlitwy była nocna Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Zgromadzonych w jasnogórskim sanktuarium pielgrzymów oraz osoby życia konsekrowanego i kapłanów ksiądz arcybiskup powitał słowami podkreślającymi rolę Maryi jako Przewodniczki na drogach wiary:
CZYTAJ DALEJ

Prymas Peru: Kościół powinien być bardziej dynamiczny, mniej klerykalny i bardziej otwarty

Kościół powinien być bardziej dynamiczny, otwarty na świeckich i mniej klerykalny – powiedział kard. Carlos Castillo Mattasoglio, arcybiskup Limy i prymas Peru, w wywiadzie dla EWTN Noticias. Podkreślił znaczenie synodalności, współpracy duchownych ze świeckimi, odnowy formacji kapłańskiej oraz większego zaangażowania młodzieży.

76-letni hierarcha zaznaczył, że wiara nie może ograniczać się do indywidualnej relacji człowieka z Bogiem.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję